Blog > Komentarze do wpisu

Nawilżanie pochwy-potężny problem

Nie masz żadnych wydzielin, bez względu na etap cyklu? W miejscu intymnym wciąż swędzi cię i piecze. Brak śluzu powoduje, że w trakcie stosunku odczuwasz ból. Kiedy system nawilżania szwankuje, jesteś bardziej narażona na różne infekcje dróg rodnych, a seks przestaje cię cieszyć.To dość częsty problem kiedy kobieta w każdym wieku odczuwa "miłosny" dyskomfort.Suchość jest zwykle spowodowana niedostatecznym pobudzeniem - wystarczy wówczas zasugerować ukochanemu, aby przedłużył grę wstępną. Jeżeli chodzi o pozycje najlepsze są te, w których kobieta ma szeroko rozłożone nogi.
Prawidłowe nawilżanie zależy od żeńskich hormonów płciowych- estrogenów. Jeśli ich poziom jest niewystarczający przez długi okres czasu, być może powodem twojej „suchości” jest zaburzenie hormonalne. Nawilżanie spada także :
w naturalny sposób po zakończeniu miesiączki i po porodzie. Poziom hormonów odpowiedzialnych za nawilżanie czasowo obniża się, ale potem wraca do normy.
podczas menopauzy. Zwłaszcza po 50-tce gruczoły nawilżające pracują coraz wolniej, a ścianki pochwy stają się cieńsze i mniej elastyczne. Organizm produkuje mniej estrogenów, niezbędnych do prawidłowego nawilżania.
- Stosujesz pigułki antykoncepcyjne. Zestawienie kobiecych hormonów w nich zawartych zmniejsza aktywność gruczołów śluzowych twojej pochwy.
Zażywasz doustne leki na alergie (tzw. leki przeciwhistaminowe). Powodują one wysychanie błon śluzowych nie tylko nosa, ale gruczołów śluzowych w pochwie.
Stosujesz krople na katar zawierające chlorowodorek oksymetazoliny lub tetryzoliny- te środki działają nie tylko w obrębie błon śluzowych nosa.
- Zażywasz leki na choroby krążenia lub depresję. Ich skutkiem ubocznym bywa wysychanie pochwy.
Jak temu zaradzić?
Najpierw powinnaś zostać zbadana przez lekarza ginekologa, a następnie- endokrynologa. Wykluczy on podłoże chorobowe twojej „suchości”.
Domagaj się dłuższych pieszczot przed stosunkiem.
Używaj specjalnych lubrykatorów, czyli nawilżaczy dostępnych w aptece. Są to żele przypominające naturalną wydzielinę. Uchroni pochwę przed otarciem w trakcie stosunku. Np. Feminum żel.
Stosuj kremy nawilżające- w aptece bez recepty (wprowadza się do pochwy aplikatorem). Zwiększają nawodnienie błony wyściełającej pochwę. Np. Montavit żel, Intimel
Unikaj środków natłuszczających, których zwykle używasz do pielęgnacji ciała- kremów, olejków i oliwek na bazie tłuszczu, zwłaszcza olejów mineralnych. Tłuszcz zapycha gruczoły wydzielające śluz i problem kobiecy może trwać w nieskończoność.
środa, 11 marca 2009, maksymilian154