Blog > Komentarze do wpisu

Zadbajmy o swoje stopy

Jesień i zima to ciężki okres także dla stóp. Wciśnięte w ciepłe buty, często buntują się i puchną, pieką, pocą się. W lecie, gdy musimy pokazać je w odkrytych sandałkach, bardziej o nie dbamy, a to właśnie teraz potrzebują zwiększonej uwagi.
W stopach umieszczone są receptory mające połączenie z każdą częścią i organem ciała. Masaż tych receptorów poprawia ich ukrwienie, a tym samym ukrwienie odpowiadających im narządów. A lepsze ukrwienie to lepsze odżywienie i efektywniejsze usuwanie toksyn i złogów odpowiedzialnych za choroby. W lecie najlepszym masażem punktów refleksyjnych na stopach jest
chodzenie boso po piasku czy trawie. Chodzenie w obuwiu czy nawet boso po mieszkaniu nie daje takiej możliwości. Powinniśmy zatem poświęcić trochę czasu na pielęgnację stóp.
Poświęć codziennie odrobinę czasu na stopy, żeby zapobiec wielu problemom zdrowotnym i estetycznym.
Co należy robić

    *Nosić odpowiednie obuwie, nie uciskające stóp
    *Nie chodzić po domu boso. Podłoga to nie piasek, trawa czy kamienie i nie zapewnia masażu stóp. Wprost przeciwnie, część podeszwy stóp nie dotyka podłoża, a część jest nadmiernie narażona na ucisk. Może to prowadzić do różnych schorzeń.
Najlepiej jako obuwie domowe wybrać klapki ortopedyczne z wyprofilowaną podeszwą lub podeszwą z wypustkami masującymi całą stopę przy chodzeniu a jednocześnie zapewniające właściwą wentylację.
   
*Robić stopom kąpiele. Najlepiej z dodatkiem soli i/lub olejków eterycznych, możesz również dodać kilka kropli miodu i soku z cytryny.
    *Regularnie robić peeling skóry stóp i wygładzać pięty pumeksem.
    *Dla wygładzenia szorstkiej skóry na stopach stosować kąpiel z dodatkiem soku z jednej cytryny, 2 łyżek oliwy z oliwek, i 1/4 szklanki mleka.
    *Po kąpieli dokładnie wytrzeć stopy (szczególną uwagę trzeba przywiązywać do przestrzeni między palcami) i nałożyć na nie grubą warstwę kremu lub balsamu do stóp i pomasować stopy przez parę minut.

Odciski:

Gdy nosisz niewłaściwe buty (za ciasne, uwierające, niepasujące do stopy) najprawdopodobniej dorobisz się odcisków z powodu ucisku wywieranego na kości stóp i upośledzone krążenie.

Domowe sposoby na odciski:

    *Smaruj odciski sokiem z łodygi nagietka
    *Na noc przyłóż na odcisk plasterek cytryny i owiń bandażem

Pękająca skóra na piętach:

Pękająca skóra na piętach mówi dużo o twoim stylu życia. Dolegliwość ta wynika często z długiego pozostawania w pozycji stojącej, nadwagi, suchej skóry, niewystarczającej higieny i zaniedbań. Konieczna jest codzienna pielęgnacja stóp z ich kąpielą i nawilżaniem. Domowym środkiem na pękającą skórę na piętach jest wazelina i sok z cytryny. Pomaga również gliceryna.

Modzele:

Przyczyną powstawania modzeli, czyli zrogowaceń na stronie podeszwowej stóp, jest długotrwały ucisk. Twardy modzel może powodować ból utrudniający chodzenie. Leczy się je preparatami złuszczającymi i zmiękczającymi. Zgodnie z zasadami akupresury, modzel świadczy o niedomaganiu organu, z którym jest połączony receptor znajdujący się w miejscu modzela. Często po wyleczeniu tego organu modzel sam zanika.

Odparzenia:

Odparzenia to najczęściej otarcia i pęcherze. Powodem są niewygodne buty, przegrzanie stóp ale również wrodzone skłonności. Aby więc uniknąć odparzeń należy nosić wygodne buty,  przepuszczające powietrze skarpety z naturalnego tworzywa oraz zapobiegać poceniu się stóp. Pomocne w przypadku odparzeń jest smarowanie odparzonych miejsc świeżym sokiem z aloesu lub maścią cynkową oraz kąpiele ziołowe z naparu kory dębu, szałwii, nagietka. Po kąpieli trzeba nałożyć na chore miejsce jałowy opatrunek. Pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać pęcherzy.

Pocące się stopy:

Jeśli pocą ci się stopy, warto zainteresować się przyczyną. Często nadmierna potliwość związana jest z nerwowością ale czasami także z jakąś chorobą, np. nadczynnością tarczycy czy cukrzycą. Najczęściej jednak wynika z burzy hormonów np. w okresie dojrzewania czy przekwitania.
Przyczyną potliwości stóp może być również noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych.Nadmierna potliwość stóp to nie tylko przykry defekt, ale także zagrożenie zakażeniem grzybiczym lub bakteryjnym. Dlatego ważne jest zapobieganie.

Domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp:

    *Posypuj buty proszkiem, który wyciągnie wilgoć z potu i ochłodzi stopy. Użyć można mąki kukurydzianej, proszku do pieczenia lub talku.
    *Pokrusz suszoną szałwię i wsyp do butów, pochłonie nieprzyjemny zapach potu.
    *Dodaj pół szklanki octu winnego lub sok z cytryny do miski z wodą i kąp w tym stopy 3-4 razy tygodniowo.
    *Mocz stopy w herbacie; 3-4 torebki herbaty zagotuj w litrze wody, wystudź i kąp w tym płynie stopy 2 razy dziennie.
    *Mocz stopy przynajmniej dwa razy tygodniowo w wodzie z proszkiem do pieczenia (1 łyżeczka na litr wody).

Wskazówki:
Trzymaj w torebce, w małym plastikowym woreczku proszek do pieczenia na wypadek nagłej potrzeby odświeżenia stóp i butów.Nie noś tych samych skarpet czy rajstop dłużej niż raz dziennie, wybieraj skarpety z włókien naturalnych.Wykorzystuj każdą okazję do chodzenia boso, to najlepszy sposób na potliwe stopy.

Uwaga:
Jeśli masz problemy z krążeniem, powinnaś wykazać szczególną ostrożność i unikać kąpieli stóp w bardzo zimnej albo gorącej wodzie, a tym bardziej kąpieli naprzemiennych.Pisaliśmy na ten temat,polecam zaglądnąć na forum kobiet.

piątek, 27 lutego 2009, maksymilian154

Polecane wpisy

  • Nawilżanie pochwy-potężny problem

    Nie masz żadnych wydzielin, bez względu na etap cyklu? W miejscu intymnym wciąż swędzi cię i piecze. Brak śluzu powoduje, że w trakcie stosunku odczuwasz ból. K

  • Kobiece problemy

    Najczęstszym problemem kobiet jest kłopot z orgazmem . Prawdziwy dramat polega jednak na tym, że zdecydowana większość przerażonych własnym „defektemR

  • Forum kobiet

    Na naszym forum oprócz części typowo informacyjnej związanej z urodą, modą, zdrowiem i wizażem znajduje się również część dotycząca ogłoszeń. Forum kobiet to f